AI logoJuż 9 grudnia 2016r. mieszkańcy Gminy Krzanowice będą mogli pomóc więźniom sumienia i innym osobom narażonym na łamanie praw człowieka na całym świecie. Wystarczy przyjść na Maraton Pisania Listów organizowany przez Amnesty International.

Edward Snowden, zagrożony więzieniem z powodu ujawnienia jak rządy gromadziły nasze dane osobowe, Annie Alfred z Malawi, ścigana z powodu albinizmu, Bajram i Gijas z Azerbejdżanu, torturowani i więzieni z powodu graffiti, to tylko niektóre z osób, którym będzie można pomóc podczas zbliżającego się Maratonu Pisania Listów Amnesty International. Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach 10 grudnia, kiedy świętujemy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Wtym roku Maraton Pisania Listów odbędzie się już po raz szesnasty – tym razem będziemy pisać w dniach 1-11 grudnia. W czasie Maratonu piszemy listy w obronie kilkunastu konkretnych osób lub grup osób, których prawa człowieka zostały złamane. W Borucinie piszemy w sprawie dwóch osób, są to: Maxima Acuna z Peru i Annie Alfred z Malavi. Nasze listy mają znaczenie, potrafią zmienić sytuację osób, w sprawie których je piszemy. Maraton Pisania Listów to akcja,podczas której jednoczymy się w walce o prawa człowieka na całym świecie.

Maraton Pisania Listów odbędzie się jednocześnie w rekordowej liczbie ponad 500 miejsc w całej Polsce i w około 200 krajach na całym świecie. W Borucinie będziemy pisać w Zespole Szkolno – Przedszkolnym, ul. Bończyka 13. Uroczyste rozpoczęcie Maratonu odbędzie się o godzinie 8.00.

Co roku dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób, których prawa człowieka zostały złamane. W lutym br., w dniu swoich 69 urodzin, Albert Woodfox wyszedł na wolność. Spędził ponad 40 lat w izolatce. Ponadto, w lipcu br., wolność odzyskała Yecenia Armenta. Kobieta została aresztowana przez policję śledczą w stanie Sinaloa 10 lipca 2012 roku. Była bita, duszona i zgwałcona podczas 15-godzinnych tortur, aż zmuszono ją do „przyznaniasię” do udziału w zabójstwie męża.
Otrzymaliśmy również dobre wiadomości z Burkina Faso. Rząd potwierdził, że otrzymał wiele listów, e-maili i innej korespondencji z całego świata, w których zawarte były żądania położenia kresu wczesnym i przymusowym małżeństwom. Rząd stwierdził, że trwają prace nad przeglądem kodeksu osobistego i rodzinnego, planowane jest podniesienie do 18 lat wieku, w którym prawnie dozwolone jest zawieranie małżeństw.

W 2015 roku w 675 miejscach w całej Polsce napisano 270 235 listów. Maraton Pisania Listów to największe w Polsce wydarzenie angażujące tak dużą ilość ludzi w obronę praw człowieka.

Szczegółowy opis sylwetek osób, w sprawie których będziemy w tym roku pisać, znajduje się na stronie www.amnesty.org.pl.

Opisy te będą również dostępne dla wszystkich uczestników Maraton Pisania Listów w miejscach, w których się on odbędzie.

Jak napisać taki list?
To bardzo proste. Najpierw warto zapoznać się z opisem sylwetki osoby, w sprawie której chcemy pisać. Warto również skorzystać ze wskazówek przygotowanych przez Amnesty International. Należy kierować się 5 podstawowymi zasadami: piszemy krótko, jesteśmy uprzejmi, opieramy się na faktach, mamy pozytywne nastawienie i nie ukrywamy się – tzn. warto napisać, kim jesteśmy, czym się interesujemy. Dzięki temu możliwe jest, że szybko otrzymamy odpowiedź. Nasz list będzie również bardziej autentyczny.
Znajomość języków obcych też nie jest wymagana. Listy można pisać po polsku. Wówczas warto podkreślić jednak w treści listu nazwisko osoby, w sprawie której piszemy, żeby ułatwić adresatowi przyporządkowanie listu do konkretnej sprawy.

Dodatkowe informacje:
Lokalny koordynator wydarzenia
ZSP Borucin - Anna Kołodziejska
tel. 32 4108053

Rzeczniczka Prasowa Amnesty Internationa

Natalia Węgrzyn

kom. tel. 691 357 935

 

Załączniki:
Pobierz plik (malawi_karta_pl.pdf)Malawi_karta[ ]635 kB
Pobierz plik (peru_karta_pl.pdf)Peru_karta[ ]769 kB