Ciekawostki z przedszkola

IMG 3731W poniedziałek - 4 grudnia, przedszkolaki oraz dzieci z klas I-III uczestniczyły w spotkaniu z panią Arletą Hoffman - Piasecką z Biblioteki Pedagogicznej w Raciborzu. Tematem spotkania były zwyczaje, tradycje i obrzędy związane ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia obchodzonymi we Francji. Dzieci dowiedziały się jak Francuzi przygotowują się do świąt, jakie potrawy i przysmaki królują na ich stołach, jak wygląda tradycyjna francuska szopka bożonarodzeniowa oraz kto i kiedy przynosi dzieciom prezenty.

P1110928Z początkiem grudnia swoje święto obchodzą górnicy. Od wielu lat w murach naszej placówki, gościmy przedstawicieli tego trudnego zawodu. Podczas spotkania górnicy opowiedzieli o pracy w trudnych warunkach jakie panują w kopalni, maszynach i sprzęcie używanym dawniej i współcześnie, a także o górniczych legendach. Dzieci mogły zobaczyć galowy oraz roboczy strój górniczy. Na zakończenie dzieci wręczyły górnikom własnoręcznie wykonane laurki a przedszkolaki zaprezentowały taniec.

IMG 3668Andrzejkowe wróżby bardzo spodobały się starszakom, którzy wraz z wychowawczynią gościli u pani Joli w Bibliotece w Borucinie. Dzieci wróżyły z butów, magicznych kubków, zaczarowanych cyfr, liczb i symboli. Jednak największą atrakcją było tradycyjne lanie wosku przez specjalny klucz. Powstałe w ten sposób woskowe figury wywróżyły dzieciom szczęśliwe i pełne przygód życie. Podczas spotkania nie zabrakło tańców i małych przekąsek. Dzieci były bardzo zadowolone z andrzejkowej zabawy oraz pomyślnych wróżb.

IMG 3699Na 25 listopada przypada Dzień Pluszowego Misia. Dzieci z naszego przedszkola również przyłączyły się do świętowania przynosząc ze sobą ulubione pluszowe misie, które zaprezentowały wszystkim przedszkolakom. Spędziły cały dzień ze swoimi ulubieńcami, którzy stali się świetnymi towarzyszami zabaw. Oprócz tego dzieci rozwiązywały zagadki dotyczące znanych i mniej znanych misiów z bajek i kreskówek. Kilka dni później do przedszkolaków zawitała pani Jola z Biblioteki, która przeczytała bajkę pt. „Masza i Niedźwiedź”.

IMG 3533Nasze przedszkolaki lubią zwierzątka dlatego bardzo ucieszyły się z odwiedzin pani Michaliny ze sklepu zoologicznego Zoo-Mar, która przywiozła ze sobą małe gryzonie. Był to chomik, świnka morska i szynszyla. Pani Michalina w ciekawy sposób opowiedziała dzieciom o tych zwierzątkach. Przedszkolaki dowiedziały się jak prawidłowo opiekować się gryzoniami, czym je karmić, jakie mają zwyczaje i potrzeby. Możliwość pogłaskania miękkich futerek zwierzaków sprawiła dzieciom dużo radości. Na zakończenie spotkania pięknie podziękowały pani Michalinie za interesującą i pouczająca wizytę.

IMG 3515Przedszkolaki poznały wiele gatunków grzybów słuchając wiersza Jana Brzechwy pt. „Grzyby”, który przeczytała dzieciom pani Jola z Biblioteki. Borowiki, opieńki, rydze czy muchomory to tylko niektóre z nich. Dzięki przygotowanym wcześniej sylwetom dzieci zapoznały się z ciekawymi i zabawnymi kształtami grzybów.