Ciekawostki z przedszkola

IMG 7118Przedszkolaki oraz uczniowie klas I-III gościli leśnika pana Artura z Leśnictwa w Ponięcicach. Obchodzony na początku października Światowy Dzień Zwierząt był okazją do tego aby pan Artur przybliżył dzieciom wiadomości o zwyczajach zwierząt zamieszkujących las. Opowiedział też o tym jak ważne są lasy i jak zmienia się przyroda jesienią. Dzieci zadawały dużo pytań zaproszonemu gościowi, który udzielał wyczerpujących, rzeczowych odpowiedzi. Niewątpliwą ciekawostką, o której wspomniał pan Artur była informacja o tym, że całkiem niedaleko, bo w Lesie Tworkowski swoje gniazdo ma orzeł bielik.

IMG 6991Pani Michalina ze sklepu ZooMar zawsze bardzo ciekawie opowiada o swoich podopiecznych ze sklepu zoologicznego. Na ostatnim spotkaniu dzieci z przedszkola oraz pierwszej klasy dowiedziały się wielu przydatnych wiadomości o śwince morskiej, kanarku i papużce. Dzieci bardzo lubią kontakt z pupilami – mogą je pogłaskać i przyjrzeć się im z bliska. Dzięki pani Michalinie mają świadomość, że taki domowy zwierzak to nie tylko zabawa i przyjemność ale także odpowiedzialność.

IMG 7094Jesień w pełni. Piękna i słoneczna pogoda sprzyja zbiorowi warzyw i owoców. Nasze przedszkolaki wiedzą, że są one źródłem wielu cennych wartości odżywczych i robi się z nich pożywne przetwory na zimę. Pani Jola z Biblioteki odwiedziła dzieci i przeczytała im wiersz „Na straganie” Jana Brzechwy. Podczas czytania utworu dzieci prezentowały warzywa, o których była mowa w wierszu. Przedszkolaki pochwaliły się przed panią Jolą doskonałą znajomością przeróżnych owoców i warzyw zarówno tych krajowych, jak i egzotycznych. Przed odwiedzinami pani Joli dzieci przygotowały pracę plastyczną - koszyczek z owocami - którą zostanie ozdobiona Biblioteka w Borucinie.

IMG 6944Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania przypada na 29 września. Został ogłoszony przez Polską Izbę Książki w 2001. Nasze przedszkolaki odwiedziła pani Agata Szebel oraz pan Tomasz Kandziora, którzy przeczytali dzieciom interesujące opowiadania i bajki. Głośne czytanie wzbogaca słownictwo, pobudza dziecięcą wyobraźnię, skłania do rozmów, uczy też uważnego słuchania i koncentracji. Dlatego warto dziecku codziennie czytać!

IMG 6960Dzieci z naszego przedszkola obchodziły Dzień Chłopaka. Z okazji tego święta dziewczynki życzyły naszym małym mężczyznom wszystkiego najlepszego i częstowały słodkościami. Dzieci wysłuchały wierszy z chłopakami i mężczyznami w roli głównej: „Stefek Burczymucha”, „Paweł i Gaweł” i wiele innych. Został też przeprowadzony mini wywiad na temat różnic pomiędzy chłopakami i dziewczynami, podczas którego dzieci zwróciły uwagę na dwie ważne różnice. Otóż chłopcy mają krótkie włosy i nie noszą sukienek :-)

DSC04267W środę, 24 września 2018 roku przedszkolaki wraz z rodzicami przybyły na uroczystość Pasowania na Przedszkolaka i Starszaka. Dzieci przywitały licznie przybyłych gości i zaprezentowały przed nimi swoje umiejętności wokalne oraz taneczne. Po wstępach nastąpiła ważna chwila. Nowo przybyłe we wrześniu przedszkolaki oraz dzieci, które przeszły do grupy starszaków złożyły uroczyste ślubowanie wobec wszystkich zgromadzonych osób. Następnie pani dyrektor za pomocą zaczarowanego lizaka dokonała pasowania na przedszkolaka i starszaka. Kiedy część oficjalna dobiegła końca, pasowanie zamieniło się w „Bramboriadę” czyli święto ziemniaka, dlatego na poczęstunek zostały przygotowane gorące, aromatyczne ziemniaki w mundurkach. Spotkanie to było doskonałą okazją do wspólnej zabawy oraz integracji dzieci, ich rodzin ze środowiskiem przedszkolnym.