WhatsApp Image 2019 06 14 at 09.40.42W ZSP Borucin dnia 14 czerwca tego roku uczniowie klas 4-7 zmagali się w dziedzinach nauk ścisłych w konkursie pt.: „Z chemią i fizyką na co dzień”. Zorganizowanym przez Joannę Wójcik. W konkursie wzięło udział 9 osób, które w czterech zespołach walczyło o podium. Konkurs o charakterze quizu składał się z trzech części: testowej, doświadczalnej i teoretycznej.
Zagadnienia konkursowe:
• zjawiska fizyczne a przemiana chemiczna
• woda
• atom
• zjawiska pogodowe
• zjawisko grawitacji na Ziemi i w kosmosie

Uczestnicy pod okiem jury (Anna Kolbuch i Katarzyna Krajs) dzielnie odpowiadali na nie raz trudne pytania. Największą frajdę sprawiła im część eksperymentalna, m.in. „Szaszłyk z balonika”. Dzieci z uśmiechem na twarzy pracowały nad zadaniem, nie poddawały się łatwo i po kilku próbach wykonali prawidłowo zadanie. Atrakcją był też „Nurek Kartezjusza” czy „Tęcza w probówce”.
Na zakończenie wyłonieni zostali zwycięzcy, wygrały uczennice klasy siódmej: Emilia Gajdeczka i Wiktoria Szebel. Ale każdy uczestnik otrzymał dyplom i atrakcyjne nagrody. Z udziału w konkursie dzieci były bardzo zadowolone. Wszyscy przekonali się, że przedmioty ścisłe nie są wcale trudne. Połączenie nauki z zabawą okazało się trafną strategią w zachęceniu dzieci do fizyki i chemii.

JW