14 marca 2024 nasza szkoła wzięła udział w konferencji ,,Asy Internetu”

W ramach tygodnia bezpiecznego Internetu uczniowie klas 1-8 oraz 5-6 latki z przedszkola wzięli aktywny udział w konferencji Asów Internetu! Konferencja zainspirowała nas do wspólnych rozmów na temat bezpiecznego oraz odpowiedzialnego korzystania z Internetu.

Asy Internetu to bezpłatny program edukacyjny skierowany do szkół podstawowych i przedszkoli w całym kraju. Jego celem jest wzmacnianie w dzieciach i nastolatkach wartości, które pomogą im eksplorować internet w sposób bezpieczny i odpowiedzialny. Wspierają również nauczycieli i nauczycielki w zakresie kształtowania obywatelstwa cyfrowego.

W dzisiejszych czasach Internet przenika wszystkie sfery życia. Wierzymy, że ułatwia zdobywanie wiedzy, inspiruje, pobudza kreatywność i tworzy nowe możliwości rozwoju. Widzimy naszą odpowiedzialność we wspieraniu dzieci, rodziców w bezpiecznym korzystaniu z sieci i czerpaniu korzyści z szans i możliwości, jakie ona oferuje.

W świecie online i offline warto kierować się tymi samymi wartościami – Rozsądkiem, Uważnością, Siłą (Asertywnością), Życzliwością i Odwagą. Razem z Google chcemy utrwalać te postawy wśród dzieci i młodzieży. Jesteśmy przekonani, że dają one młodym ludziom mocne fundamenty do bycia bezpiecznymi i świadomymi użytkownikami i użytkowniczkami Internetu przez całe życie.

Eksperci przygotowali specjalne scenariusze i pomoce, które ułatwiły prowadzenie lekcji. Wydrukowaliśmy je- do samodzielnej pracy dla uczniów i uczennic. Materiały przygotowane zostały na lekcje dla:

– 5 i 6 latków: Jak rozpoznawać fałszywe informacje?

– klas 1-3: Mapa uważności. Kiedy i do czego potrzebna jest uważność?

Pan Rozs(ą)dek

– klas 4-6: Obywatel C., czyli co moc ma wspólnego z odpowiedzialnością

– klas 7-8: “Prawda czy fałsz? Jak patrzeć i czytać, by nie dać się nabrać?”

Konferencja była transmitowana na kanale YouTube. Otrzymaliśmy link, który nas tam zaprowadził.

Stworzono też wspólną przestrzeń do wymiany prac i dzielenia się zaangażowaniem dzieci. Umieściliśmy na stronie: Padlet | Konferencja Asów Internetu zdjęcia z przebiegu lekcji, wypełnionych przez uczniów i uczennice kart pracy oraz podzieliliśmy się refleksjami odnośnie tegorocznej konferencji.

Podczas konferencji dostępny był czat, gdzie można było śmiało zadawać pytania i dzielić się informacjami, zarówno na YouTube, jak i Facebooku.

Po zakończonej konferencji otrzymaliśmy w mailu podsumowującym dla wszystkich starszaków, uczniów i uczennic certyfikaty za udział i współtworzenie IV edycji konferencji Asów Internetu!

Agata Szebel