A-

A+

Zespół Szkolno-Przedszkolny
im. Janusza Korczaka
w Borucinie

Świetlica

05.01.2022

Wysłuchaj baśni “O dwunastu miesiącach”
https://www.youtube.com/watch?v=fl-ofiYE9hM

Następnie wykonaj dowolną techniką pracę plastyczną, na której znajdą się elementy symbolizujące 12 miesięcy.

Znasz przysłowia o Nowym Roku?

Oto kilka z nich:
Co Nowy Rok nakaże, to wrzesień pokaże.
Do Trzech Króli od Nowego Roku przybyło dnia o baranim skoku.
Gdy Nowy Rok w progi, to stary rok w nogi.
Jak Nowy Rok jasny i chłodny – cały roczek pogodny i płodny.
Jaki Nowy Rok, taki cały rok.
Na Nowy Rok pogoda, będzie w polu uroda.
Nowy Rok nastaje, każdemu ochoty dodaje.

Zastanów się nad ich znaczeniem i porozmawiaj na ich temat z bliskimi.

 

Jak wygląda Nowy Rok? Praca plastyczna.

Chyba większość z Was uwielbia sylwestra i nowy rok, za możliwość obserwacji magicznych, a wręcz bajecznych sztucznych ogni. Ich kolory, blask i spektakularność niezwykle pobudza do twórczej pracy i odtworzenia tego niezwykłego efektu na kartce. Dlatego mamy dla Was dziś pomysł na ciekawe i efektowne prace plastyczne ze sztucznymi ogniami na nocnym niebie.

Do pierwszej pracy potrzebujesz: czarną kartkę, klej w płynie, klej w sztyfcie, brokat, gazetę, nożyczki, kredki, pisaki lub pastele.

Z kawałków starej gazety wycinamy domki. Domki przyklejamy klejem w sztyfcie na dole czarnej kartki. Nad domkami za pomocą kleju w płynie rysujemy ślady rozbłyskujących na niebie sztucznych ogni, a następnie posypujemy je wybranym kolorem brokatu. Możemy użyć zarówno bezbarwnego kleju w płynie jak i kleju magic. Nadmiar brokatu zsypujemy do pudełka.

Powodzenia!

04.01.2022

NOWOROCZNE POSTANOWIENIA

https://youtube.com/watch?v=Rw5TcRDsbp4&feature=share

Po wysłuchani Henia napisz swoje własne postanowienie noworoczne.

03.01.2022

Obejrzyj film „Jak zrobić koronę na Trzech Króli?” w YouTube

Zajęcia świetlicowe: Baśń o 12 miesiącach! Nowy Rok w różnych krajach!

https://www.greg.pl/ksiazki/_www/s16da/5/

https://podroze.onet.pl/ciekawe/sylwester-na-swiecie-jak-wita-sie-nowy-rok-w-roznych-krajach/k1qtl31

22.12.2021

Prosty sposób jak zrobić gwiazdę betlejemską z papieru
https://mojedziecikreatywnie.pl/2021/12/poinsecja-z-papieru-gwiazda-betlejemska/

Wykonaj świąteczną kartkę z reniferem i podaruj ją swoim bliskim
https://czasdzieci.pl/inspiracje/id,819555a.html

Ozdób swój dom różnymi choinkami
https://czasdzieci.pl/okiem-czasdzieci/id,951779b.html

Drodzy Uczniowie!

Kto z Was nie marzy o sankach, nartach, łyżwach i lepieniu bałwana? Pamiętajcie  jednak, że w czasie tych zabaw musicie zachować szczególną ostrożność! 22 grudnia przywitamy kalendarzową zimę. Obejrzyjcie film edukacyjny, który przybliży Wam wiele wiadomościami o zimie oraz o zbliżających się Świętach Bożego Narodzenia.

https://www.youtube.com/watch?v=rxRyK21HK1M

Propozycja zadania do wykonania: rysowanie świeczką

Do zrobienia pracy potrzebujemy:

  • świeczkę,

  • farby akwarelowe,

  • miękki pędzel,

  • wodę,

  • białą kartkę.

Na białej kartce rysujemy świeczką motywy zimowe: śnieżynki, bałwanki itd. Następnie niebieską farbą akwarelową zamalowujemy kartkę. Powstaje nam rysunek:

Teraz zapraszamy do zimowo – świątecznego karaoke:

 https://www.youtube.com/watch?v=S2sadu6gghw

Jak zrobić gwiazdę betlejemską z papieru
https://mojedziecikreatywnie.pl/2021/12/poinsecja-z-papieru-gwiazda-betlejemska/
Prosta szopka do samodzielnego wykonania  dla dzieci.
 

Zajęcia Świetlicowe - 20.12.2021
Kolędy:

Zajęcia Świetlicowe - 20.12.202 i 21.12.2021






Zabawy ruchowe z dziećmi
Pamiętacie zabawy: ciepło – zimno lub w chowanego. Poproście rodziców aby pobawili się z Wami. Można też „porzucać śnieżkami” ze zrolowanych skarpetek. 

Zajęcia techniczne – wykonanie albumu zdjęć rodzinnych 
Na pewno w telefonach macie mnóstwo zdjęć. Proponujemy wybranie przez dziecko zdjęć i wydrukowanie lub wysłanie pliku do wywołania. Następny krok – stworzenie albumu (dzieci mogą same go ozdobić). 

Zbliżają się ważne daty, które zawsze inspirują do zajęć na świetlicy: 
Dzień Ziemi – 22 kwietnia oraz Dzień Książki 23 kwietnia. 
Dlatego proponujemy zajęcia

Dzień Ziemi:
 - Rodzice porozmawiajcie z dziećmi na temat ekologii; jak one mogłyby się włączyć . Zaproponujcie im np. posprzątanie swojego pokoju
 - Praca plastyczna: 
1. Plakat pt. „Jestem eko” 
2. Kula ziemska widziana z kosmosu (farby lub kredki) 
3. Dowolny rysunek wiosennego pejzażu (farby, kredki, wyklejanka) 
4. Świat z plasteliny – wg inwencji dzieci 

Dzień Książki: 
1. Wspólne z rodzicami lub rodzeństwem czytanie bajek, lektur itp. 
2. Wykonanie zakładki do książki dowolną techniką 
3. Inscenizacja wybranej bajki – domowy teatrzyk 
4. Napisanie bajki i jej wydanie (zapis ręcznie lub na komputerze, ilustracje, okładki) 

 Polecamy matematyczne zoo na stronie:  https://www.matzoo.pl/ 


Wiosna w ogrodzie. 
Witam na kolejnych wiosennych zajęciach świetlicowych. 
Wiosna rozkwitła w pełni. Zazieleniły się drzewa, kwitną kwiaty, przyleciały ptaki, rankiem słychać ich śpiew. Niedługo zobaczymy młode ptaki. Ludzie w tym okresie mają do wykonania wiele prac związanych z ogrodem. Pewnie wiecie jak nazywają się te zajęcia. Przypomnę niektóre z nich: skopanie grządek, grabienie, wysiewanie nasion lub sadzenie sadzonek, podlewanie. Wy dzisiaj macie do wykonania kilka prac plastycznych związanych z pracą w ogrodzie. Jeśli niektórzy z Was nie mają ogrodu możecie zaplanować miejsce na balkonie lub przygotować z pomocą dorosłych doniczkę, by posadzić swoje ulubione rośliny. Możecie poprosić dorosłych o wyznaczenie miejsca , w którym posadzicie swoje rośliny. Pierwsza praca plastyczna pomoże w organizacji miejsca w ogrodzie. Możecie zaplanować gdzie chcecie posadzić kwiaty. Do wykonania potrzebne Wam będą: brystol lub papier kolorowy, klej, pisak. Wytnijcie z brystolu , jak na zdjęciu, zaplanowany przez Was plan ogrodu, wytnijcie koła, czyli płatki kwiatów i mniejsze kółka, które będą ich środkami. Naklejcie środki na płatki kwiatów i narysujcie pisakiem wnętrza. Następnie wytnijcie paski papieru, złóżcie je w harmonijkę, przyklejcie jeden koniec harmonijki do planu ogródka, a do drugiego końca przyklejcie kwiatek. Dobierajcie kształty i kolory kwiatów tak, by harmonizowały ze sobą. Możecie poprosić o pomoc swoich rodziców lub rodzeństwo. 


Drzewa w ogrodzie
 Do wykonania drzew potrzebne są: kartka z bloku rysunkowego, farbki, rolki po papierze toaletowym, papier kolorowy, bibułka, klej. Farbkami nanieście na kartkę z bloku rysunkowego tło w kolorze wybranym przez Was. Poczekajcie aż farby wyschną. W tym czasie złóżcie kartkę z papieru kolorowego w harmonijkę. W ten sposób wykonacie koronę drzewa. Gdy wyschną farby naklejcie koronę drzewa na pokolorowaną kartkę z bloku rysunkowego. Potem naklejcie tolkę po papierze toaletowym jako pień drzewa. Bibułkę zwińcie tak by wyglądały jak kwiaty i naklejcie ją na koronę drzewa.

Maja i Gucio - pszczoły w ogrodzie 
W ogrodzie bardzo ważną rolę pełnią pszczoły. Na pewno wiecie, że dzięki nim z kwiatów tworzą się owoce. To pszczoły zapylają kwiaty. Znacie chyba przysłowie o pracowitych pszczołach, które całe dnie spędzają latając od kwiatka do kwiatka, zbierając pyłek kwiatowy. Jeżeli lubicie miód, to on również jest wytwarzany przez pszczoły. Wiecie jak nazywają się domki tych owadów? By zagościły u Was pszczoły potrzebne Wam będą: plastikowe opakowania po jajkach niespodziankach, czarne paski papieru, drucik kreatywny lub coś co go zastąpi do zrobienia skrzydełek, patyczki do szaszłyków, klej, flamaster. Drucik wykręćcie tak, by powstały skrzydełka. Zaczep skrzydełek umieśćcie w jajku. Możecie poprosić o pomoc dorosłych lub starsze rodzeństwo. Nabijcie jajka niespodzianki, czyli brzuszki pszczół na patyczki i na brzuszki przyklejcie czarne paski. Flamastrem domalujcie buzie i oczy lub przyklejcie gotowe. Pokażcie teraz jak pszczoły latają po ogrodzie, biegając, tak by nie wpaść na meble, po pokoju. Odegrajcie sceny z udziałem rodzeństwa , w których występują te żyjątka, np z bajki : "Pszczółka Maja". Skończonej zabawie pszczoły mogą być dekoracją Waszych doniczek lub ogrodu. Powodzenia 



Podczas prac w ogrodzie lub na balkonie zadbajcie również o ptaki i owady. Na początek możecie wystawić miseczkę z wodą dla ptaków, a dla owadów miskę wypełnioną kamykami, trawą, czy gałązkami. Pamiętajcie, że pszczoły są małe i mogą się utopić,jeśli woda będzie dla nich zbyt głęboka. Gałązki, trawy i kamyki sprawią ,że będą mogły na nich stanąć, by bezpiecznie napić się wody. Dbajcie o ptaki i owady zwłaszcza teraz, gdy panuje susza. Taką miskę możecie również postawić na balkonie. Po skończonej pracy plastycznej wykonajcie kilka ćwiczeń relaksacyjnych. Stojąc prosto wykonajcie po pięć wdechów i wydechów, pospacerujcie po pokoju. Sprawdźcie przy pomocy dorosłych jak możecie zagospodarować balkon 

 

Zdalne zajęcia świetlicowe – Wielkanoc

Wielkanocne sudoku

Pisanki – ćwiczenia

Wielkanocne symetrie

Tradycje Wielkanocne

Kontakt

Zespół Szkolno Przedszkolny
47-470 Borucin ul. Bończyka 13
telefon: 032 4108053
fax: 032 4108053
e-mail: zspborucin@op.pl

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.