Zespół Szkolno-Przedszkolny
im. Janusza Korczaka
w Borucinie

Zabawy ruchowe z dziećmi
Pamiętacie zabawy: ciepło – zimno lub w chowanego. Poproście rodziców aby pobawili się z Wami. Można też „porzucać śnieżkami” ze zrolowanych skarpetek.

Zajęcia techniczne – wykonanie albumu zdjęć rodzinnych
Na pewno w telefonach macie mnóstwo zdjęć. Proponujemy wybranie przez dziecko zdjęć i wydrukowanie lub wysłanie pliku do wywołania. Następny krok – stworzenie albumu (dzieci mogą same go ozdobić).

Zbliżają się ważne daty, które zawsze inspirują do zajęć na świetlicy:
Dzień Ziemi – 22 kwietnia oraz Dzień Książki 23 kwietnia.
Dlatego proponujemy zajęcia

Dzień Ziemi:
 - Rodzice porozmawiajcie z dziećmi na temat ekologii; jak one mogłyby się włączyć . Zaproponujcie im np. posprzątanie swojego pokoju
 - Praca plastyczna:
1. Plakat pt. „Jestem eko”
2. Kula ziemska widziana z kosmosu (farby lub kredki)
3. Dowolny rysunek wiosennego pejzażu (farby, kredki, wyklejanka)
4. Świat z plasteliny – wg inwencji dzieci

Dzień Książki:
1. Wspólne z rodzicami lub rodzeństwem czytanie bajek, lektur itp.
2. Wykonanie zakładki do książki dowolną techniką
3. Inscenizacja wybranej bajki – domowy teatrzyk
4. Napisanie bajki i jej wydanie (zapis ręcznie lub na komputerze, ilustracje, okładki)

Polecamy matematyczne zoo na stronie:  https://www.matzoo.pl/

Wiosna w ogrodzie.
Witam na kolejnych wiosennych zajęciach świetlicowych.
Wiosna rozkwitła w pełni. Zazieleniły się drzewa, kwitną kwiaty, przyleciały ptaki, rankiem słychać ich śpiew. Niedługo zobaczymy młode ptaki. Ludzie w tym okresie mają do wykonania wiele prac związanych z ogrodem. Pewnie wiecie jak nazywają się te zajęcia. Przypomnę niektóre z nich: skopanie grządek, grabienie, wysiewanie nasion lub sadzenie sadzonek, podlewanie. Wy dzisiaj macie do wykonania kilka prac plastycznych związanych z pracą w ogrodzie. Jeśli niektórzy z Was nie mają ogrodu możecie zaplanować miejsce na balkonie lub przygotować z pomocą dorosłych doniczkę, by posadzić swoje ulubione rośliny. Możecie poprosić dorosłych o wyznaczenie miejsca , w którym posadzicie swoje rośliny. Pierwsza praca plastyczna pomoże w organizacji miejsca w ogrodzie. Możecie zaplanować gdzie chcecie posadzić kwiaty. Do wykonania potrzebne Wam będą: brystol lub papier kolorowy, klej, pisak. Wytnijcie z brystolu , jak na zdjęciu, zaplanowany przez Was plan ogrodu, wytnijcie koła, czyli płatki kwiatów i mniejsze kółka, które będą ich środkami. Naklejcie środki na płatki kwiatów i narysujcie pisakiem wnętrza. Następnie wytnijcie paski papieru, złóżcie je w harmonijkę, przyklejcie jeden koniec harmonijki do planu ogródka, a do drugiego końca przyklejcie kwiatek. Dobierajcie kształty i kolory kwiatów tak, by harmonizowały ze sobą. Możecie poprosić o pomoc swoich rodziców lub rodzeństwo.

Drzewa w ogrodzie
 Do wykonania drzew potrzebne są: kartka z bloku rysunkowego, farbki, rolki po papierze toaletowym, papier kolorowy, bibułka, klej. Farbkami nanieście na kartkę z bloku rysunkowego tło w kolorze wybranym przez Was. Poczekajcie aż farby wyschną. W tym czasie złóżcie kartkę z papieru kolorowego w harmonijkę. W ten sposób wykonacie koronę drzewa. Gdy wyschną farby naklejcie koronę drzewa na pokolorowaną kartkę z bloku rysunkowego. Potem naklejcie tolkę po papierze toaletowym jako pień drzewa. Bibułkę zwińcie tak by wyglądały jak kwiaty i naklejcie ją na koronę drzewa.

Maja i Gucio - pszczoły w ogrodzie
W ogrodzie bardzo ważną rolę pełnią pszczoły. Na pewno wiecie, że dzięki nim z kwiatów tworzą się owoce. To pszczoły zapylają kwiaty. Znacie chyba przysłowie o pracowitych pszczołach, które całe dnie spędzają latając od kwiatka do kwiatka, zbierając pyłek kwiatowy. Jeżeli lubicie miód, to on również jest wytwarzany przez pszczoły. Wiecie jak nazywają się domki tych owadów? By zagościły u Was pszczoły potrzebne Wam będą: plastikowe opakowania po jajkach niespodziankach, czarne paski papieru, drucik kreatywny lub coś co go zastąpi do zrobienia skrzydełek, patyczki do szaszłyków, klej, flamaster. Drucik wykręćcie tak, by powstały skrzydełka. Zaczep skrzydełek umieśćcie w jajku. Możecie poprosić o pomoc dorosłych lub starsze rodzeństwo. Nabijcie jajka niespodzianki, czyli brzuszki pszczół na patyczki i na brzuszki przyklejcie czarne paski. Flamastrem domalujcie buzie i oczy lub przyklejcie gotowe. Pokażcie teraz jak pszczoły latają po ogrodzie, biegając, tak by nie wpaść na meble, po pokoju. Odegrajcie sceny z udziałem rodzeństwa , w których występują te żyjątka, np z bajki : "Pszczółka Maja". Skończonej zabawie pszczoły mogą być dekoracją Waszych doniczek lub ogrodu. Powodzenia

Podczas prac w ogrodzie lub na balkonie zadbajcie również o ptaki i owady. Na początek możecie wystawić miseczkę z wodą dla ptaków, a dla owadów miskę wypełnioną kamykami, trawą, czy gałązkami. Pamiętajcie, że pszczoły są małe i mogą się utopić,jeśli woda będzie dla nich zbyt głęboka. Gałązki, trawy i kamyki sprawią ,że będą mogły na nich stanąć, by bezpiecznie napić się wody. Dbajcie o ptaki i owady zwłaszcza teraz, gdy panuje susza. Taką miskę możecie również postawić na balkonie. Po skończonej pracy plastycznej wykonajcie kilka ćwiczeń relaksacyjnych. Stojąc prosto wykonajcie po pięć wdechów i wydechów, pospacerujcie po pokoju. Sprawdźcie przy pomocy dorosłych jak możecie zagospodarować balkon

Zdalne zajęcia świetlicowe – Wielkanoc

Wielkanocne sudoku

Pisanki – ćwiczenia

Wielkanocne symetrie

Tradycje Wielkanocne

Zespół Szkolno Przedszkolny
47-470 Borucin ul. Bończyka 13
telefon: 032 4108053
fax: 032 4108053
e-mail: zspborucin@op.pl

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.