Z wizytą w Stacji Hydrologiczno – Meteorologicznej w Raciborzu

Z wizytą w Stacji Hydrologiczno – Meteorologicznej

w Raciborzu

Dnia 12 września br. uczniowie kl. V-VIII Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Borucinie wraz z opiekunami udali się na wycieczkę rowerową do Stacji Hydrologiczno-Meteorologicznej w Raciborzu.

Celem wycieczki było poznanie przyrządów do pomiaru składników pogody oraz zapoznaniem się z pracą meteorologa.

Na miejscu pracownik stacji opowiadał o swojej pracy, o zakresie obserwacji, przetwarzaniu i opracowywaniu danych, oraz oprowadził dzieci po ogródku meteorologicznym. Uczniowie mogli zobaczyć zainstalowane tam zestawy przyrządów, m.in. klatkę meteorologiczną z kompletem termometrów, wiatromierz, deszczomierze, termometry gruntowe. Uczniowie dowiedzieli się wiele na temat chmur oraz zobaczyli przyrząd do pomiaru ich podstawy. Mogli również samodzielnie sprawdzić jak działa deszczomierz i dokonać odczytu pomiarów.

Po wizycie w stacji kolejnym punktem był piknik na boisku w Borucinie.

Wspaniała pogoda, zapał i uśmiech na twarzach dzieci, zapewniły niezapomniane chwile. Lekcja przyrody i geografii dostarczyła potrzebnej wiedzy. Wycieczka była ciekawa i udana.

Katarzyna Krajs