WhatsApp Image 2018 05 11 at 11.45.1222 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Ziemi. Szczególnie wiosną są prowadzone akcje, których celem jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie. Każdy człowiek powinien wiedzieć, że są wokół nas maleńkie organizmy, które wymagają naszej szczególnej troski, by równowaga w świecie przyrody nie została zachwiana. Mowa o pszczołach. To dzięki nim mamy możliwość zjadania owoców. W naszej szkole 11 maja 2018 r. odbyło się niezwykłe spotkanie z Państwem Konradem i Celiną Hanczuch z Bieńkowic. Pan Konrad, który choć z wykształcenia jest stolarzem, dał się porwać wielkiej pasji – pszczelarstwu, która odmieniła jego życie. Razem z żoną dbają o pasiekę liczącą 100 uli. W 2016 r. wziął udział w programie „Pytanie na śniadanie”.

Nasi Goście opowiadali o pszczołach bardzo ciekawe rzeczy. Przybliżyli proces powstawania miodu. Pokazali jak wygląda rozwój pszczoły, jakie pszczoły znajdują się w ulu i jak wyglądają poszczególne osobniki. Uczniowie mieli okazję zobaczyć świat oczami pszczoły. Mogli zobaczyć jak wygląda życie w ulu. Pan Konrad przedstawił jakie są zagrożenia, choroby atakujące pszczoły. Ludzie czasem zapominają jak ważne one są w życiu. Oprócz pysznego miodu jaki produkują spełniają bardzo ważną rolę w przyrodzie – zapylają kwiaty. Od nich właśnie zależy ile zbierzemy owoców i jakiej będą jakości. Często wykonują swą pracę tak blisko naszych domów, nawet niezauważone. Podczas prelekcji uczniowie uważnie słuchali. Potem wzięli udział w Quizie dotyczącym pszczół. Trzech wylosowanych uczniów otrzymało słoik miodu. Po prelekcji dzieci mogły podejść do ula, zobaczyć królową i jej robotnice. Odbyła się również degustacja tego słodkiego przysmaku. Uczniowie bardzo zadowoleni z ciekawego spotkania pięknie podziękowali gościom za przybycie. Ten dzień na długo zostanie w naszej pamięci, od teraz będziemy dbać o to, by w naszych ogrodach nie zabrakło kwiatów, bez których pszczoły nie przetrwają.

Katarzyna Krajs